תכנית דוקומנטרית בשני חלקים לקראת חזרתו של פסטיבל הזמר והפזמון. התכנית מספרת את סיפורו של פסטיבל הזמר שבמשך שני עשורים (1960-1980) היה לאירוע שחגג את הזמר העברי המקורי וייצר את פס הקול של המדינה. האמנים הגדולים, השירים הבלתי נשכחים והסיפורים שלא סופרו בשילוב ראיונות מיוחדים וחומרים ארכיוניים מתוך הפסטיבלים במרוצת השנים.

לאורך התכנית נסקור את השינויים והמגמות שחלו בו לאורך השנים ושיקפו את הלך הרוח במדינה. מהפסטיבל הראשון במוצאי יום העצמאות 1960, דרך השירים שליוו את המדינה במאורעותיה, אמנים שעשו על הבמה את צעדיהם הראשונים, כניסת הטלוויזיה ואחריה הטלוויזיה בצבע, ועד הפסטיבל האחרון שנערך ב- 1980 והמעבר למתכונת הקדם אירווזיון.  כל זאת, בשילוב הסיפורים מאחורי השירים שנולדו בפסטיבל והפכו לנכסי צאן ברזל.
בהשתתפות: ירדנה ארזי, צדי צרפתי,  אילנית, רבקה זוהר, שולי נתן, אפרים שמיר, חנן יובל, יורם טהרלב, שמרית אור, יזהר כהן, אפי נצר, יואב גינאי, שלמה צח, דורין פרנקפורט, נורית הירש, לירון תאני, רוחמה רז  ומפיק ועורך הפסטיבל בעבר חנוך חסון.

התכנית  בשני חלקים, כ-25 דקות כל אחד.
חלק א - איך זה התחיל: מתאר את הרקע להקמת הפסטיבל, את הדרך שעשה מאז הפסטיבל הראשון בימי הרדיו ואיך הפסטיבל ושיריו הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות המתגבשת.
חלק ב – איך זה נגמר: מתאר את השינוי שחל בפסטיבל ושיריו, השפה החדשה שיצרה כניסת הטלוויזיה, הביקורות שנשמעו לאורך השנים, ועל העת בה הוחלט כי הזוכה במקום הראשון יישלח לייצג את ישראל באירווזיון.